Biblioteka ir paauglys

Biblioteka laikoma viena iš socialinių institucijų, sudarančių galimybes asmenybei tobulėti, padedančių individui integruotis į visuomenę, tapti atsakingu ir sąmoningu atviros visuomenės piliečiu. Laisva asmenybė ugdoma realizuojant demokratijos principus: visų asmenų lygų ir laisvą priėjimą prie informacijos; galimybę pasirinkti, visapusiškai susipažinus su įvairiais požiūriais, atsispindinčiais bibliotekų fonduose; galimybę formuotis asmeninei nuomonei bei įgūdžiams priimti savarankiškus sprendimus; intelektualinės laisvės garantavimą.

Vykdant skaitymo skatinimo veiklą, ypač akcentuojamas gerų knygų poreikis. Todėl tyrimu buvo siekiama išsiaiškinti kaip paauglius tenkina esamas bibliotekos knygų fondas. Duomenys pateikiami žemiau (žr. 17 pav.)

Diagramoje stebimas gan aukštas bibliotekos fondo ir paauglių poreikių atitikimas. Į šį anketos klausimą dauguma respondentų atsakė teigiamai - juos pagrinde tenkina bibliotekoje esantis dokumentų fondas (95 procentai), iš jų: iš dalies - 30 proc., turi kai kurių pasiūlymų, kurie buvo įvardinti, kaip „daugiau naujesnės literatūros” - 3 proc. Netenkina - 5 procentai.

Dirbant su paaugliais, bibliotekų darbuotojams itin svarbu paaugliams padėti suprasti, kad biblioteka jau ne tik knygų saugojimo, bet ir lankytojų susitikimo vieta. Biblioteka gali tapti grandimi tarp mokyklos ir namų, kur susitinkama su draugais, ruošiamos pamokas, bendraujama su bendraamžiais. Taigi, kokia veikla bibliotekoje labiausiai traukia ir domina paauglius? (žr. 18 pav.)

Matome, kad paauglių užklasinė veikla neapsiriboja vien užsiėmimais mokyklose ar būrelių lankymu. Kaip matome diagramoje (18 pav.) paaugliai dalyvauja ir bibliotekos organizuojamoje veikloje. Paaugliams (24 proc.) įdomu yra susitikti su pamėgtų knygų autoriais. Bibliotekoje yra svečiavęsi tokie rašytojai, kaip V. Petkevičius, S. Paltanavičius, V. Rašickas, Sigutė Ach, D. Vaitkevičiūtė ir daugelis kitų. Ypač bibliotekoje populiarios įvairios nestandartinės skaitymo skatinimo formos. Vykdomas ilgalaikis projektas - vasaros skaitymų stovyklos. Jas renkasi 19 proc. paauglių. Kitas ilgalaikis skaitymo skatinimo projektas - knygos šventės, kurias pamėgę 15 proc. paauglių. Taip pat 15 proc. tenka ir diskusijoms apie knygas. Paaugliams patinka, kai jie yra įvertinami, tad 14 proc. respondentų dalyvauja bibliotekos skelbiamuose įvairiuose konkursuose. Ypač gausiai ir išradingai buvo dalyvaujama instaliacijų konkurse „Mano svajonių biblioteka”, pasakų kūrimo ,,Gražiausia pasaka - tai ta, kurią man sekdavo mama”, mėgstamų knygų iliustracijų ir kituose konkursuose. Kūrybinės saviraiškos klubą teigiamai vertina ir dalyvauja jo veikloje 9 proc. ir 4 proc. tenka kitai bibliotekos veiklai: parodoms, teminiams rytmečiams ir pan. Bibliotekininkų veikloje naudojamos įvairios informacinės priemonės: audi - video įrašai, internetas stengiantis, kad paaugliai nesusidarytų įspūdžio, jog bibliotekos - ne jų pasaulio dalis.

Paskutinis anketos klausimas buvo atviras. Paaugliams buvo leista pafantazuoti apie savo svajonių biblioteką. Atsakymų į šį anketos klausimą turinio (content) analizė pateikiama 3 lentelėje.

Kaip matome kategoriją „Svajonių biblioteka”, remiantis respondentų atsakymais, galima išskaidyti net i septynias subkategorijas. Tai rodo labai įvairialypius paauglių pageidavimus bibliotekai. Paaugliai savo svajonių biblioteką mato dažnai net prieštaringai savo bendraamžiams. Vieniems norėtųsi, kad biblioteka būtų didelė ir erdvi su daug knygų, kitiems priimtinesnis kokybiškas knygų fondas neperdidelėje, jaukioje erdvėje, su maloniais bibliotekininkais. Jų svajonių bibliotekos bibliotekininkai be teiginio „malonūs” dar įvardijami, kaip, padedantys, geri, draugiški. Atviro klausimo atsakymuose figūruoja ir turiningas bei įdomus laisvalaikis, kalbama apie naujas technologijas. Minima net tokia svajonių biblioteka „kur nėra knygų ir yra 500 kompiuterių”. Yra paauglių, kuriuos visiškai tenkina jų lankoma biblioteka ir ji netgi pretenduoja į jų svajonių bibliotekos titulą. Kitų pretenzijos svajonių bibliotekai minimalios - juos tenkina namų biblioteka. Tačiau šios subkategorijos teiginiuose randamas ir net toks atsakymas: „Norėčiau pati įkurti naujovišką biblioteką”.

Taigi, kaip matyti iš turinio analizės - paauglių svajonių biblioteka nėra kažkas tai nerealaus ar fantastiško, dauguma teiginių jau yra įgyvendinti bibliotekose, kuriose jie lankosi. Tačiau negalima neatkreipti dėmesio ir į tai, kad tarp be galo įvairialypių svajonių bibliotekos interpretacijų yra ir gan prieštaringų.

Turinio analizės teiginiai - autentiški, kalba netaisyta.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Nėra komentarų

Rašyti komentarą
 

Spalis 2018
P A T K P Š S
« Rgs    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Puslapiai

Nauji įrašai

Temos

Archyvai

Naujienlaiškis

Jūsų el. paštas:

********************

Panevėžio miesto savivaldybės viešoji biblioteka

    Panevio miesto VB elektroninis katalogas

Pagalbos vaikams linija

MetaBūkime draugais

*****

Paskaitykime

Pavartykime

Pažaiskime

***

smagus, mokomasis žaidimas, skirtas 5–9 metų amžiaus vaikams

Žymų debesėlis

*
*
*
*
*
*
*
*
*