Konferencija „Patyčios – ne juokai“

PVB vaikų literatūros skyriuje „Žalioji pelėda“ įvyko konferencija, ypač aktualia ir skaudžia nūdienos tema „Patyčios – ne juokai“. Konferencijoje dalyvavo Šiaulių universiteto edukologijos fakulteto pradinio ir ikimokyklinio ugdymo II kurso studentės, bei Panevėžio „Šaltinio“ progimnazijos pradinių klasių mokiniai su mokytoja Sigita Bekeriene. Konferencijos dienotvarkę ir pranešėjus pristatė bibliotekos vedėja Alvida Bratkauskienė. Ji apibūdino pačią patyčių sąvoką, aptarė vietas, kuriose jos daugiausia pasireiškia, jų paplitimą.

Patyčios − tai tyčiniai, pasikartojantys veiksmai, kuriuos, siekdamas įžeisti, įskaudinti kitą žmogų, sukelia psichologinę ar fizinę jėgos persvarą turintis asmuo. Patyčios gali vykti pačiose įvairiausiose vietose: ir mokyklose, ir kiemuose, ir namuose, ir visur kitur, kur vaikai susitinka ir bendrauja. Kiekybiškai daugiau patyčių vyksta mokykloje.

Patyčių situacijoje labai svarbūs stebėtojai. Mokykla yra labai palanki terpė turėti tokią stebėtojų auditoriją. Tyčiojimasis vyksta tokiu metu ir tokioje vietoje, kuomet yra mažiausiai suaugusių priežiūros. Pavyzdžiui, daug patyčių vyksta pertraukų metu.

Pranešimą tema „Pravardė ir aš“ skaitė Ingrida Galdikaitė (Šiaulių universitetas). Betarpiškai bendraudama su auditorija, ji mėgino išsiaiškinti kokias pravardes turi patys vaikai, kaip turimos pravardės veikia juos psichologiškai ir emociškai, ieškojo būdų kaip šią problemą būtų galima spęsti konkrečioje aplinkoje.

„Kodėl aš kitoks“ – tai Dianos Paškauskienės (Šiaulių universitetas) skaityto pranešimo tema. Pranešime buvo kalbama apie geranoriškumą ir toleranciją kitokiam, nepriklausomai nuo jo tautybės, rasės, socialinės padėties… Neturėtų būti išskiriami vaikai iš socialiai remtinų šeimų, iš vaikų namų, su negalia ir pan. Vaikai prisiminė atvejus iš savo patirties, jais dalinosi ir vertino.

Konferencijos temą apibendrino ir liūdnas patyčių pasekmes aptarė Danutė Stugytė (Šiaulių universitetas), skaičiusi pranešimą „Patyčios – ne juokai“. Kenčiantys nuo patyčių, dažnai jaučiasi nesaugūs, išgyvena nerimą. Tai leidžia atsirasti kitiems sutrikimams – depresijai, nerimo sutrikimams ir pan. Nuolat susiduriantys su bendraamžių patyčiomis galvoja apie savižudybę. Tokios mintys rodo vaikams kylantį beviltiškumą, negalėjimą išspręsti patyčių situacijų ir didelį pagalbos poreikį. Patyčių pasekmė gali būti ir fiziniai negalavimai: galvos, pilvo, skausmai, pykinimas, miego, apetito sutrikimai. Dėl patyčių vengiama mokyklos, nelankomos pamokos. Taip pat gali prastėti vaiko dėmesingumas, jo pasiekimai. Vaikas, nuolatos patirdamas patyčias ir negalėdamas jų sustabdyti, įtiki, kad jis yra bejėgis pakeisti situaciją, nuleidžia rankas ir nebesiima jokių veiksmų, kad save apgintų (įgytas bejėgiškumas). Būtent dėl to padėti vaikui gali būti labai sunku. Buvo aptarta patyčių mažinimo strategija.

Konferencijoje dalyvavę vaikai gavo ir namų darbus – savo jausmus patirtus dėl patyčių užfiksuoti vizualiai: piešiniu, siūta, megzta ar nulipdyta emocija…

Konferencijos nuotraukos>>>

Patiko (0)

Rodyk draugams

Nėra komentarų

Rašyti komentarą
 

Spalis 2018
P A T K P Š S
« Rgs    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Puslapiai

Nauji įrašai

Temos

Archyvai

Naujienlaiškis

Jūsų el. paštas:

********************

Panevėžio miesto savivaldybės viešoji biblioteka

    Panevio miesto VB elektroninis katalogas

Pagalbos vaikams linija

MetaBūkime draugais

*****

Paskaitykime

Pavartykime

Pažaiskime

***

smagus, mokomasis žaidimas, skirtas 5–9 metų amžiaus vaikams

Žymų debesėlis

*
*
*
*
*
*
*
*
*