Su knyga nuo kūdikystės…

PIRMIEJI METUKAI
Mažyliui atkeliavus į šį pasaulį, pats metas pradėti kaupti jo bibliotekėlę. Žinoma, pirmąsias knygeles tik simboliškai galima vadinti knygomis, vis dėlto tai labai svarbi patirtis.

Kai kūdikis išmoksta sėdėti, galima pasiūlyti jam knygelių, kurias jis galėtų pačiupinėti, pakramtyti paspaudyti. Puiku, jei knygelė iš skirtingos faktūros medžiagų - tai lavina lytėjimo įgūdžius. Knygelės gali būti pagamintos iš audeklo, kartono, plastiko, skirtos specialiai maudynėms. Lapai stori, kad mažyliui būtų lengva vartyti. Pirmosiose knygelėse teksto gali ir nebūti arba būti minimalus, teikiantis kokios nors informacijos apie tam tikrą daiktą ar gyvūną.

2-3 METAI
Perkopęs metukus mažylis jau pradeda domėtis ne tik vaizdine, bet ir skaitoma literatūra. Ypač tokio amžiaus vaikučiams patinka trumpi rimuoti eilėraštukai. Juos skaitant galima ir parodyti veiksmais tai, kas skaitoma. Pvz., kaip kačiukas miauksi, kaip aguonėlė dygsta… Mažieji tiesiog krykščia iš džiaugsmo, kai skaitydama mama kaitalioja balso tembrą, imituoja skaitomo veikėjo balsą. Maždaug iki trejų metukų skaitymas su tėveliais ypač svarbus - tiesiog idealiai skatina vaiko kalbinę raidą, turtina jo žodyną.

4-6 METAI
Tokio amžiaus vaikai paprastai jau pradeda atpažinti raides, atskirus žodžius ir patys žodis po žodžio „konstruoti” prasmingą tekstą. 0 kai kurie, su kuriais tėvai daug skaitė ir drauge tyrinėjo raidžių pasaulį, jau visai neblogai skaito. Tai tas amžiaus tarpsnis, kai vaikas tampa pakankamai sąmoningas, kad pradėtų suvokti, kad knygose slypi daugybė raidėmis užkoduotų paslapčių. Skaityti mėginančiam vaikui derėtų parūpinti knygelių, skirtų specialiai pradedantiesiems. Jos būna suskirstytos skiemenimis ir neįgudusiam skaitovui gerokai palengvina šį procesą. Jei matote, kad mažasis skaitytojas jau pakankamai neblogai įvaldė skaitymo meną, pasiūlykite jam sudėtingesnių ir didesnės apimties knygelių. Paskui dar sudėtingesnių. Taip vieną dieną iš jo išaugs tikras brandus skaitytojas.

SULAUKUS PAAUGLYSTĖS
Paauglystė, kaip žinoma, nihilizmo metas. Taigi netgi uoliai iki tol knygas skaitęs vaikas gali pareikšti, kad visa tai - nesąmonė ir internetas kur kas naudingesnis. Tokiu atveju nevertėtų sutrikti ir nepulti iškart drožti ilgiausių pamokslų. Tiesiog kokia nors proga tarsi netyčia padovanokite itin gerą paaugliškas aktualijas atspindinčią knygą. Tokią, nuo kurios jūsų priešgyniaujanti atžala negalėtų atplėšti akių. Skaitovą pražuvėlį tai neabejotinai grąžins į knygų pasaulį.

Naudingi patarimai tėvams:

  • Svarbiausias patarimas: tegul knygelės skaitymas tampa gražiu kasdieniu ritualu. Skaitykite visada tuo pačiu laiku, geriausiai prieš miegą. Specialistų manymu, skaityti kasdien derėtų ne mažiau kaip pusvalandį.
  • Paisykite vaiko nuomonės. Skaitykite tą knygelę, kurią pats išsirinko. Na, ir kas, kad jau milijoną kartų ją skaitėte.
  • Skaitydami knygelę pakomentuokite ir jos paveikslėlius, paaiškinkite žodžius, kurių mažasis nesupranta.
  • Skatinkite analizuoti tekstą, patys užduokite klausimus, kaip antai, „Kur nubėgo kiškutis?”, „Kaip manai, ką pasakys senelis?” ir  t.t.
  • Vaikiškų knygelių nelaikykite mažyliams nepasiekiamose lentynose. Išdėliokite taip, kad jie galėtų bet kada paimti ir pavartyti ar atnešti jums paskaityti.
  • Lankykitės su savo atžalomis knygynuose, bibliotekose. Leiskite jiems patiems išsirinkti norimų knygelių.
  • Dovanokite vaikams knygas įvairiomis progomis arba kaip paskatinimą už gerus darbus.

Pagal žurnalą:
Ji. 2008, gruodis.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Nėra komentarų

Rašyti komentarą
 

Spalis 2018
P A T K P Š S
« Rgs    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Puslapiai

Nauji įrašai

Temos

Archyvai

Naujienlaiškis

Jūsų el. paštas:

********************

Panevėžio miesto savivaldybės viešoji biblioteka

    Panevio miesto VB elektroninis katalogas

Pagalbos vaikams linija

MetaBūkime draugais

*****

Paskaitykime

Pavartykime

Pažaiskime

***

smagus, mokomasis žaidimas, skirtas 5–9 metų amžiaus vaikams

Žymų debesėlis

*
*
*
*
*
*
*
*
*