Tyrimo apie skaitymo įtaką paaugliams ir bibliotekos vaidmenį skaitymo skatinimo procese apibendrinimas ir išvados

Apibendrinant Panevėžio miesto savivaldybės viešosios bibliotekos vaikų literatūros skyriaus „Žalioji pelėda” atliktą tyrimą „Bibliotekininko veikla sprendžiant paauglių socialines ir psichologines problemas Panevėžio miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje” pažymėtina:

- Tėvai savo pačių skaitymo pavyzdžiu daro įtaką formuojant vaiko polinkį skaityti knygas, jo literatūrinį skonį, interesus. Palyginti nemažai dabartinių paauglių į biblioteką atėjo dar nelankydami mokyklos, kas taipogi leidžia spręsti apie šeimos poveikį tolimesniam vaiko santykiui su knyga. O skaitymas savo ruoštu įtakoja kūrybingumą, aktyvumą, socialinį ir psichologinį prisitaikymą. Knygai neabejingų tėvų vaikai, ir patys knygai skiria daugiau dėmesio, domisi literatūra, komplektuoja savo asmenines bibliotekėles.

- Paaugliai bando spręsti savęs pažinimo problemą, tai saviraiškos laisvės ir savęs ieškojimo metas. Tą gan akivaizdžiai įrodo tyrimo dalis apie paauglių skaitymo autoritetus, aplinkinių nuomonių svarbą renkantis knygą. Daugiau nei trečdalis respondentų tvirtina, kad skaitomas knygas pasirenka vadovaudamiesi savo interesais, patirtimi ir skoniu. Todėl labai svarbu skaitymo procese yra tinkamas ir kryptingas paauglių interesų lavinimas.

- Skaitymas lavina bręstančiam žmogui reikalingus įgūdžius, kurie pagelbės sėkmingam psichologiniam prisitaikymui, socialiniam bendravimui, profesinei karjerai ir nuolatiniam tobulėjimui.

- Atlikus tyrimą, nustatyta, kad palyginti nemaža dalis paauglių biblioteką įvardija kaip vietą, kur randami atsakymai į daugelį jiems rūpimų klausimų. Tai leidžia daryti prielaidą, kad biblioteka užima vis svaresnes pozicijas kaip socialinė įstaiga, padedanti spręsti paaugliams iškylančias problemas.

- Remiantis atliktos apklausos analize, matome, kad keičiasi paauglių požiūris į bibliotekininką. Jis  jau minimas ne tik kaip asmuo išduodantis knygas ar suteikiantis informaciją. Daugėja bibliotekininką įvardinančių, kaip skaitymo vadovą, patarėją, žmogų kurio nuomonė yra svarbi paaugliui.

- Atlikta analizė parodė, kad paauglių užklasinė veikla neapsiriboja vien užsiėmimais mokyklose ar būrelių lankymu. Paaugliai dalyvauja ir bibliotekos organizuojamoje veikloje. Čia jiems įdomu yra susitikti su pamėgtų knygų autoriais, patinka diskusijos apie knygas, ypač populiarios įvairios nestandartinės skaitymo skatinimo formos bei ilgalaikiai projektai: vasaros skaitymų stovyklos, knygų šventės, konkursai ir kt.

IŠVADOS:

  • Kalbant apie skaitymą, didžiulis vaidmuo tenka viešosioms bibliotekoms, kurių veikla tiek tiesiogiai, tiek netiesiogiai susijusi su skaitymo skatinimu, o bibliotekinės veiklos esmė, anot A. Vanejevo, vadovavimas skaitymui. Jo pagrindiniai tikslai bibliotekoje yra maksimalus skaitymo interesų ir poreikių tenkinimas bei vystymas, skaitymo kultūros ugdymas ir skaitybos tobulinimas.Tuo tarpu psichologinės bei pedagoginės literatūros analizė parodė, kad skaitymas mažina socialinius prieštaravimus, įvairių socialinių grupių socialinę atskirtį, padeda atskiram žmogui ar grupei integruotis į bendruomenę, aktyvina jų visuomeniškumą, skatina pilietiškumą, stiprina žmonių tarpusavio santykius. Skaitymas svarbus ir psichologiniu požiūriu - stiprina žmogaus pasitikėjimą savo dvasios ir kūno jėgomis, žadina viltį, atitraukia nuo sunkių minčių, dvasinių traumų, palengvina adaptaciją, pakelia nuotaiką.Taigi, atliktos mokslinės literatūros studijos pagrindė bibliotekininko praktinės veiklos svarbą paauglių skaitymui, jų skaitymo interesų ir poreikių tenkinimui bei vystymui, kas įtakoja teigiamą šios amžiaus grupės socialinių ir psichologinių problemų sprendimą.
  • Tyrimu nustatyta, kad vykdydama savo veiklą, biblioteka organizuoja įvairius renginius, parodas, užsiėmimus, rengia ir įgyvendina projektus, specialiai skirtus skaitymui skatinti. Plečiasi ir paauglių požiūris į bibliotekininką kaip informacijos skleidėją. Vis daugiau atsiranda tokių, kur bibliotekininką įvardina, kaip skaitymo vadovą, patarėją, žmogų kurio nuomonė yra svarbi paaugliui - tai rodo didėjantį bibliotekininko autoritetą, kylantį jo prestižą, kas sudaro palankesnes sąlygas efektyviau vadovauti paauglių skaitymui, atveria daugiau galimybių skaitymo skatinimo veikloje.
  • Atlikus tyrimą, išryškėjo, kaip svarbu kad paaugliai suprastų, kad biblioteka jau ne tik knygų saugojimo, bet ir lankytojų susitikimo vieta. Ji gali tapti grandimi tarp mokyklos ir namų, kur galima susitikti su draugais, ruošti pamokas, pabendrauti su bendraamžiais, o bibliotekininkas - tarpininku, atsakančiu į daugelį paaugliams rūpimų klausimų.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Nėra komentarų

Rašyti komentarą
 

Spalis 2018
P A T K P Š S
« Rgs    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Puslapiai

Nauji įrašai

Temos

Archyvai

Naujienlaiškis

Jūsų el. paštas:

********************

Panevėžio miesto savivaldybės viešoji biblioteka

    Panevio miesto VB elektroninis katalogas

Pagalbos vaikams linija

MetaBūkime draugais

*****

Paskaitykime

Pavartykime

Pažaiskime

***

smagus, mokomasis žaidimas, skirtas 5–9 metų amžiaus vaikams

Žymų debesėlis

*
*
*
*
*
*
*
*
*